Strona Liceum w Błażowej

Złote Lilie Królowej Jadwigi własnością LO w Błażowej

IMG 2254 miniLicealistki z Błażowej: Andżelika Kustra, Aleksandra Kwaśny i Magdalena Stec zostały laureatkami I miejsca w I Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Świętej Jadwidze Królowej „O lilie Jadwigi Andegaweńskiej”. Finał konkursu odbył się 6 czerwca 2018 r., a jego organizatorem był proboszcz Parafii Archikatedralnej na Wawelu św. Stanisława B.M. i św. Wojciecha M. ks. prałat Zdzisław Sochacki, współorganizatorem Rada Rodziny Szkół Jadwigowych. Konkurs odbywał się pod patronatem ks. arcybiskupa Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego Piotra Ćwika – wojewody małopolskiego oraz Barbary Nowak małopolskiego kuratora oświaty.

 W etapie finałowym, który odbywał się w Krakowie należało przedstawić prezentację artystyczną nie dłuższą niż minutę. Ocenie podlegała jej wartość merytoryczna, stroje i zaangażowanie całej drużyny. Kolejnym elementem był turniej wiedzy o świętej królowej, a ostatnim gra miejska, która rozegrana została w Katedrze Wawelskiej, muzeum, kryptach i na wzgórzu. Błażowianki okazały się najlepsze we wszystkich kategoriach w rezultacie zdobyły I miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych, złote lilie i nagrodę specjalną ufundowaną przez proboszcza parafii ks. prałata Zdzisława Sochackiego – trzydniową wycieczkę na Węgry „Śladami królowej Jadwigi”.

Uczestnicy zmagań finałowych (około 100 osób) byli goszczeni w Krakowie przez dwa dni. Organizatorzy zadbali nie tylko o noclegi i wyżywienie, ale też o dodatkowe atrakcje jak wieczorny rejs statkiem po Wiśle z przewodnikiem. 7 czerwca 2018 r. uczestniczyliśmy w Zjeździe Rodziny Szkół Jadwiżańskiech. Rozpoczęły się one mszą św. w Katedrze Wawelskiej pod przewodnictwem ks. bp Damiana Muskasa. W wygłoszonej do uczniów i nauczycieli homilii kapłan zwrócił uwagę na przymioty młodej królowej i wartości wśród których na poczesnym miejscu znajdowało się dobro ojczyzny, szacunek dla nauki i pomoc bliźnim, miłość do bliźniego. Biskup pobłogosławił zgromadzonych relikwiami. Po mszy św. zgromadzeni udali się w procesji pod czarny krucyfiks, gdzie znajdują się relikwie Świętej, aby złożyć im pokłon i symboliczne czerwone róże. Na zjazd przyjechało ok. 700 osób ze szkół im. Świętej Jadwigi Królowej.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym na Podzamczu, gdzie w ogrodach przygotowano poczęstunek dla uczestników zjazdu. Na scenie wystąpił zespół kleryków Kairos. Podczas tego spotkania ogłoszono laureatów konkursu i wręczono nagrody.

Cały finał konkursu był niezwykłym przeżyciem. Mogliśmy podążać śladami naszej Patronki, przebywać w miejscach zamkniętych dla turystów, bezcenne były rozmowy z innymi uczestnikami finału konkursu i życzliwość organizatorów, którzy otoczyli nas swoją opieką.IMG 2244

IMG 2250 2 IMG 2254

IMG 2264

IMG 2297

IMG 2318 3