Zakończenie roku szkolnego 2013/2014

Już w piątek uroczyste zakończenie roku szkolnego! Zbieramy się o 7:40 w szkole, by wspólnie udać się na Mszę św. na godz. 8:00. Z kolei maturzyści mogą odbierać Świadectwa Dojrzałości od godz. 9:15 również w piątek.

Matematyczne Mistrzostwa Polski Dzieci i Młodzieży

Matematyczne Mistrzostwa Polski Dzieci i Młodzieży organizowane w ramach projektu "Matematyka Innego Wymiaru" zostały rozstrzygnięte.

Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły zajęli wysokie miejsca w kategoriach powiatowych, wojewódzkich i krajowych.

Szczególnie gratulujemy Pawłowi Sieńko (kl. 2a) zajęcia I miejsca w województwie podkarpackim i 43 miejsca w klasyfikacji krajowej (na około 700 uczestników klas 2)

Wysokich miejsc gratulujemy także pozostałym uczestnikom Mistrzostw i życzymy dalszych sukcesów.

Uczestnicy Mistrzostw: Paweł Sieńko, Barbara Sowa, Magdalena Słaba, Łukasz Gibała, Paweł Domin, Rafał Kanach, Paweł Paściak, Sara Koncewicz, Katarzyna Wielgos, Marcin Sieczka, Patryk Łoza, Radosław Kruła, Bartłomiej Pępek, Dawid Pociask, Michał Szmul, Bartłomiej Ząbek, Maciej Kucharski, Justyna Zembroń.

Nasi uczniowie w finale gry biznesowej Marketplace!!!

,,Co usłyszę zapomnę. Co zobaczę, zapamiętam. Co sam zrobię, zrozumiem.” - takimi słowami zaczerpniętymi od Konfucjusza rozpoczęły się w kwietniu 2013r. warsztaty dla uczniów klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Błażowej z zakresu gry biznesowej Marketplace, poprowadzone przez trenera gry pana Jarosława Kawałka w ramach projektu „Być przedsiębiorczym – nauka przez praktykę”.

I jak się okazało, uczniowie naszej szkoły wzięli sobie te sowa do serca. Ich praca i zaangażowanie w zgłębianie tajników biznesu zostały nagrodzone. W najbliższych dniach zespół uczniów w składzie: Marcin Bała, Damian Cygan, Paweł Ptaszyński, Patryk Kozdraś i Marcin Woźniak weźmie udział w dwudniowych finałowych rozgrywkach z Gry Biznesowej Marketplace Live. Finał gry odbędzie się na Uniwersytecie Rzeszowskim i weźmie w nich udział 5 zespołów wyłonionych z ponad 100 zespołów z 21 szkół województwa podkarpackiego. Nasi chłopcy będą mieć okazję zmierzyć się z uczniami ze Stalowej Woli, Przemyśla, Sokołowa Młp. i Łańcuta.

Życzymy im powodzenia i trzymamy kciuki.

Wycieczka do Włoch

Zapraszamy do galerii, gdzie zapoznacie się z dokumentacją fotograficzną naszej wycieczki do Włoch!!!

 

GALERIA

 

MATURA 2013 r.

Za nami już wiekszość pisemnych egzaminów maturalnych. Trzymamy kciuki za jak najlepsze wyniki naszych uczniów. Przed nami egzamin ustny z języka polskiego oraz egzamin z informatyki. Zapraszamy do galerii, w której znajdują sie zdjęcia z matury pisemnej.

Dzień otwarty 2013r.

W dniu 29 kwietnia 2013r. w naszej szkole gościliśmy gimnazjalistów podczas Dnia Otwartego LO. Mieli oni możliwość zapoznać się z ofertą szkoły, poznać nauczycieli, oglądnąć przygotowane prezentacje. Dodatkową atrykcą był pokaz strażacki, którym chcieliśmy zachęcić do wyboru nowego profulu. Relacja fotograficzna znajduje się w galerii.

MATEMATYCZNE MISTRZOSTWA POLSKI DZIECI I MŁODZIEŻY

18 kwietnia 2013r. grupa 18 uczniów naszej szkoły wystartowała w ogólnopolskiej rywalizacji - Matematyczne Mistrzostwa Polski.

Uczestnicy mistrzostw zmagali się z ciekawymi zadaniami konkursowymi w trzech kategoriach: klasa1, klasa2 i klasa3.

Obecnie czekamy na wyniki rywalizacji i każdemu z uczestników życzymy tytułu Matematycznego Mistrza Polski.

Informacja dla maturzystów

Kalkulatory na egzamin maturalny z matematyki proszę składać do dnia 6 maja 2013r. (poniedziałek) do p. K.Kanach w celu ich sprawdzenia. Kalkulator musi być kalkulatorem PROSTYM i powinien być podpisany. Kalkulatory, które nie zostaną sprawdzone nie będą dopuszczone do użytku podczas egzaminu maturalnego.

Kolejny sukces recytatorski

     Uczennice naszego liceum Basia Ruszała z kl. III a i Aneta Garduła z kl. I a zostały laureatkami VI Powiatowego Konkursu Recytatorskiego poezji ks. Jana Twardowskiego, któremu przyświecało hasło: Kiedy Bóg drzwi zamyka,- to otwiera okno.

     Konkurs został zorganizowany i przeprowadzony pod patronatem Starostwa Powiatowego w Rzeszowie 11 kwietnia 2013 r. w Zespole Szkół w Sokołowie Młp.

     W zmaganiach recytatorskich wzięło udział 22 uczniów z różnych szkół średnich naszego powiatu. Bezkonkurencyjne okazały się Basia , która zajęła I miejsce, recytując wiersz Trzy Królowe i Aneta laureatka III nagrody, prezentująca utwór O diabłach i aniołach.

     Laureatki ujęły jurorów wysokim poziomem recytacji tekstów, walorami artystycznymi oraz ekspresją wykonania poezji ks. Jana Twardowskiego, otrzymały piękne albumy oraz dyplomy. Dziewczynom gratulujemy i życzymy dalszych artystycznych sukcesów.

Zakończenie klas III

W dniu 26 kwietnia pożegnaliśmy uczniów klas III. Pani dyrektor Ewa Kozubek wręczyła każdemu absolwentowi świadectwo ukończenia szkoły na uroczystej akademii zorganizowanej przez uczniów klasy drugiej. Wielu uczniów nie kryło wzruszenia, w końcu łączy ich z naszą szkołą wiele pozytywnych wspomnień. Trzy lata minęły bardzo szybko, teraz czas na najważniejszy egzamin w życiu. Zapraszamy do galerii zdjęć.

Spotkanie z rodzicami uczniów klas I i II

25 kwietnia 2013r. (czwartek) odbędzie się spotkanie z rodzicami klas I i II. Zapraszamy na godzinę 17:00.

Wielkanoc

Pragniemy złożyć najserdeczniejsze 
życzenia zdrowych i pogodnych świąt Wielkanocnych, obfitości na świątecznym stole, smacznego jajka oraz wiosennego nastroju w rodzinnym gronie - 

życzy 
w imieniu dyrekcji, nauczycieli i uczniów 
Zespołu Szkół w Błażowej 

dyrektor szkoły.

Dzień wiosny 2013r.

W dniu dzisiejszym przywitaliśmy kalendarzową wiosnę! Wszyscy, łącznie z nauczycielami, przebraliśmy się w kolorowe stroje i świętowaliśmy w radosnym nastroju. Zobaczcie to na zdjęciach!

 

REKOLEKCJE 2013

W dniach 11 - 13 marca odbędą się rekolekcje wielkopostne. Prosimy wszystkich uczniów o zapoznanie się z planem rekolekcji oraz z planem zajęć obowiązującym w tych dniach (w rozwinięciu artykułu). 

BYĆ PRZEDSIĘBIORCZYM - nauka przez praktykę

Od bieżącego roku szkolnego młodzież naszego liceum bieże udział w projekcie pod nazwą "BYĆ PRZEDSIĘBIORCZYM - nauka przez praktykę". Głównym jego ceelem jest podniesienie jakości kształcenia w zakresie nauczania przedmiotu "Podstawy przedsiębiorczości". Uczniowie biorą udział w wirtualnej symulacji działalności przedsiębiorstwa na rynku, odbywają wizyty studyjne, uczestniczą w zajęciach. Więcej szczegółów w rozwinięciu artykułu.

 

Święto Patrona Szkoły - 4.02.2013r.

W dniu 4 lutego obchodziliśmy uroczyście Dzień Patrona Szkoły - Św. Jadwigi Królowej.
Święto Patronki naszej szkoły rozpoczęło się od uroczystej mszy św. w Kościele, podczas której ksiądz proboszcz wygłosił homilię, poświęconą zasługom Św. Jadwigi Królowej dla umacniania i szerzenia wiary chrześcijańskiej w Polsce, na Litwie i Rusi oraz mądrym i dobrym rządom Królowej, umiłowanej przez naród polski.
W dalszej części uroczystości przebiegającej w szkole, wysłuchaliśmy wykładu prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego Kazimierza Ożoga na temat życia i dokonań św. Jadwigi Królowej. Profesor zwrócił szczególna uwagę na rozsądne, dobre rządy Królowej Jadwigi, która umocniła Polskę, doprowadziła poprzez swoje małżeństwo z księciem Litwy Jagiełłą do unii polsko-litewskiej i chrztu Litwy. Królowa wyróżniała się również wyjątkową empatią w stosunku do pokrzywdzonych, biednych, chorych, którym pomagała i którymi się opiekowała. Dbała również o rozwój polskiej oświaty i kultury, odnowiła i rozbudowała Uniwersytet Jagielloński.
Sylwetkę św. Jadwigi Królowej i jej działania przybliżyły nam scenki z życia Pani Wawelskiej, zaprezentowane przez młodzież z klasy Ia i IIa.

Studniówka 2013 r.

„Bo coś w szaleństwach jest młodości, Wśród lotu wichru, skrzydeł szumu, Co jest mądrzejsze od mądrości I rozumniejsze od rozumu.” Tymi słowami powitała naszych trzecioklasistów, Pani Dyrektor – na balu studniówkowym 26 stycznia 2013 r. Rzeczywiście – pewnie nie jeden młody człowiek odkrył że szaleństwa młodości są fascynujące. Dokładnie symboliczne 100 dni dzieli nas - maturzystów od egzaminu życia. W sobotni wieczór bawiliśmy się w „Dworku Bajka” w Błażowej.

Sukcesy sportowe

W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły mocno zaznaczyli swoją obecność sportową w zawodach licealiady powiatowej.

Koszykówka, piłka ręczna, piłka siatkowa i tenis stołowy to dyscypliny, w których nasi sportowcy prezentują wysoki poziom umiejętności. Cechuje ich przede wszystkim wola walki. Zawsze walczą „do ostatniego gwizdka”.

Mocna grupa naszych szkolnych sportowców, zarówno dziewcząt jak i chłopców, z każdych zawodów powiatowych wracała z medalem.

Na szczególną uwagę zasługują nasze tenisistki: Katarzyna Kwaśny i Iwona Ząbek. Osiągnęły one historyczny sportowy sukces – VI miejsce w finale wojewódzkim licealiady w tenisie stołowym.

III etap konkursu matematycznego

Zapraszamy do udziału w III etapie konkursu matematycznego. Szczegóły i zadania w rozwinięciu artykułu.

 

Projekt "Comenius"

Rozpoczęliśmy przygotowania do współpracy ze szkołamiz zagranicy w ramach programu "Comenius". W dniach od 14 do 17 stycznia gościliśmy w liceum nauczycieli z Włoch, Estoni, Słowacji i Niemiec. W trakcie tej "wizyty przygotowawczej" wypracowane zostały zagadnienia, które będą realizowane wspólnie przez szkoły z Tallina, Sassuolo, Hamburga, Banoviec i Błażowej. Na zdjęciach nauczyciele podczas wspólnej pracy nad projektem: Maria Cristina Medici (Włochy), Monika Filova (Słowacja), Herman Kaienburg (Niemcy), Ronald Juurmaa (Estonia), Tomasz Kruczek i Jadwiga Dudziak (Błażowa).

 

Wycieczka do Włoch.

W dniach od 2 do 8 czerwca bieżącego roku organizujemy szkolną wycieczkę do Włoch. Szczegółowych informacji udziela p. Jan Kozubek.

Srebrna bombka dla LO w Błażowej!

20 stycznia w MDK w Dynowie odbył się XVI Dynowski Młodzieżowy Konkurs Kolęd i Pastorałek, w którym dziewczęta z klasy II a naszej szkoły: Natalia Hubka, Ola Szul, Anna Sobkowicz i Katarzyna Kwaśny wyśpiewały "srebrną bombkę". Gratulujemy!

Stypendysta Stypendium Prezesa Rady Ministrów

Stypendium Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2012/13 w naszej szkole otrzymał uczeń klasy IIa Rafał Kanach.

Serdecznie gratulujemy Rafałowi i życzymy dalszych sukcesów!

 

Boże Narodzenie

 

 

 

 

 

Pragniemy złożyć najserdeczniejsze
życzenia, niech tajemnica Betlejemskiej Nocy
napełni serca pokojem i nadzieją 
a Nowy Rok obfituje w dobroć,
życzliwość ludzi 
i Boże Błogosławieństwo.

życzy
w imieniu dyrekcji, nauczycieli i uczniów
Zespołu Szkół w Błażowej

dyrektor szkoły

NOWY PLAN LEKCJI

Od 2 stycznia 2013 obowiązuje nowy plan lekcji. Zapraszamy do zapozanania się z nim w menu "dla ucznia".

Koszykówka chłopców - 17 grudnia 2012r.

W dniu 17 grudnia 2012r. reprezentacja  naszych chłopców w koszykówce wywalczyła  1 miejsce w powiecie. Impreza sportowa rozpoczęła się około godziny 9.30 w hali sportowej w Miłocinie. W pierwszym meczu zmierzyliśmy się z ZSZ Dynów.  Mimo przewagi  wzrostowej przeciwnika  zawodnicy z Błażowej Patryk Łoza i Marcin Woźniak zdominowali "deskę" , a wysoka  skuteczność naszej drużyny i gra zespołowa przyniosły pierwsze zwycięstwo 17-7. Kolejny przeciwnik - to drużyna z Sokołowa Małopolskiego. I znowu wzrost przeciwników to za mało, aby pokonać  drużynę z Błażowej. Cały mecz dyktowało LO z Błażowej utrzymując bezpieczną przewagę i grając spokojną i czystą koszykówkę.

II etap konkursu matematycznego - ETAP ŚWIĄTECZNY

Zapraszamy do udziału w II etapie konkursu matematycznego - etapu świątecznego. Szczegóły oraz zadania - krzyżówki znajdują się w menu "dla ucznia".

Nasi uczniowie w międzynarodowym projekcie!

„Promoting and Empowering Creative Resourceful, Enterprising Youngsters in Europe” to międzynarodowy projekt, którego celem jest promowanie i wspieranie aktywności i kreatywnej przedsiębiorczości młodzieży w polityce lokalnej i wolontariacie. W projekcie biorą udział organizacje z 6 krajów Europy: Włochy(lider), Szwecja, Hiszpania, Polska, Wielka Brytania i Turcja. Polskim partnerem jest Regionalne Towarzystwo Rolno- Przemysłowe „Dolina Strugu”. W ramach projektu 7 osób z naszej gminy wyjedzie w kwietniu na międzynarodową 4-dniową konferencję do Piacenzy- miasta lidera projektu. Trwają przygotowania, odbywają się spotkania, na których uczestnicy przyswajają potrzebne informacje i język biznesowy. Naszą szkołę reprezentować będą tegoroczni maturzyści- Ania Maciołek i Konrad Legęć.

ANNA MACIOŁEK, III A

Zajęcia w ramach MUM - podsumowanie

Zakończyły się już zajęcia dla uczniów naszej szkoły biorących udział w projekcie Młodzieżowe Uniwersytety Matematyczne. Zajęcia prowadzone przez nauczycieli matematyki naszej szkoły to była niewątpliwie duża pomoc w przygotowaniu do nadchodzącego dużymi krokami egzaminu dojrzałości.
W ramach projektu w dniu 11 marca odbedą się jeszcze warsztaty prowadzone przez doktora Bernarda Sozańskiego - pracownika Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Eliminacje Okręgowe

Basia Sowa z kl. I wzięła udział w drugim etapie Konkursu Ojczyzny Polszczyzny, w pisemnych eliminacjach okręgowych, które odbyły się w Rzeszowie 27 października br. Osiągnęła kolejny sukces, ponieważ została wyłoniona spośród 38 uczestników z różnych szkół ponadgimnazjalnych naszego regionu  i zakwalifikowana do części ustnej Małego Finału.

W sobotę 10 listopada br. wraz z innymi 17 uczniami podkarpackich szkół rywalizowała w części ustnej Konkursu. Mały Finał polegał na  przygotowaniu i wygłoszeniu przed profesjonalnym  jury oraz publicznością prezentacji na temat wylosowanego wiersza. Basia interpretowała utwór Wisławy Szymborskiej „Dłoń”.  Nie udało się zdobyć pierwszego miejsca, które gwarantowało wyjazd do Wrocławia i spotkanie z prof. J. Miodkiem, jednak sam  udział w Konkursie zapewnił wiele wrażeń i pozwolił zdobyć nowe doświadczenia. Gratulacje Basiu!

Stypendia dla uzdolnionych

Po raz kolejny realizowany jest projekt pn. „Program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych z terenu województwa podkarpackiego w roku szkolnym 2012/2013" W ramach projektu planuje się udzielenie wsparcia stypendialnego 1200 uczniom przez okres 12 miesięcy, tj. od 1 września 2012 r. do 31 sierpnia 2013 r. Planowana miesięczna wysokość stypendium to 250,00 zł brutto. O szczegółach można poczytać tutaj.

„Chlebem i solą!”

Jak wieść po gminie niesie tak też się stało. Po tym, jak nasi młodsi koledzy i koleżanki  zaznajomili się z  gronem doświadczonych, przyszedł czas na poznanie innego oblicza naszej szkoły. Przyjęliśmy ich zgodnie ze staropolskim zwyczajem - chlebem i solą. Po oficjalnym ślubowaniu otworzyliśmy dla nich bramę do zagrody na  Eko-Farmie „gdzie zawsze świeżutkie powietrze, ekologiczne jadło…”. Wielu nie wiedziało co składa się na życie w zgodzie z naturą. Zdobywanie mleka od zdrowych, wypasionych kóz było nie lada wyzwaniem, obieranie ziemniaków według unijnych standardów, przygotowanie obiadu dla wszystkich gości naszej wspaniałej farmy. Przerażenie zagościło na twarzach pierwszoklasistów,  gdy zajrzeliśmy do rzeźni…  Jednak znacznie częściej  można było ujrzeć łzy szczęścia, niepohamowanej radości z możliwości bycia uczniem błażowskiego LO. 

Etap szkolny

W październiku br. w naszym liceum odbył się Konkurs Ojczyzny Polszczyzny. Patronują mu prof. Jan Miodek i wydawnictwo Nowa Era. Celem jest promowanie kultury słowa pisanego i mówionego oraz wyłonienie utalentowanych uczniów, którzy z łatwością piszą i interesująco opowiadają.

Konkurs przebiega wieloetapowo. W pierwszym szkolnym etapie pisemnym i ustnym zaprezentowali się : Ewa Dopart kl. II, Anna Furgała kl. I, Agnieszka Groszek kl. III, Katarzyna Łuć kl. III, Edyta Osinko kl. I, Anna Sobkowicz kl. II, Barbara Sowa kl. I, Magdalena Słaba kl. I, Michał Szmul kl. II , Klaudia Wania kl. I, Bartłomiej Ząbek kl. II. 

Półmetek klasy II-ej


O bezwzględności starej maksymy, że czas szybko płynie przekonali się uczniowie klasy IIa, którzy w czwartek 18 października świętowali półmetek szkolnej drogi do matury. O tym, że klasa jest fenomenalna nie ma co dyskutować – dowodzi tego choćby fakt, że w zorganizowanej w gimnazjalnej stołówce zabawie wzięli udział wszyscy !!! 44 uczniowie klasy (co w historii szkoły wydarzyło się pierwszy raz).

 

„Maturzyści na Jasnej Górze”

Matura to bardzo ważny egzamin i wielu z nas boi się o te, oby jak najwyższe „procenty”. Pielgrzymki klas maturalnych na Jasną Górę to już tradycja, kontynuowana co roku przez tysiące młodych ludzi, aby umocnić naszą wiarę i wybłagać przed obrazem Matki Jasnogórskiej jak najlepsze wyniki na maturze. W drodze do sanktuarium odwiedziliśmy muzeum obozu Auschwitz - Birkenau w Oświęcimiu. 

 

Dzień Papieski


XII Dzień Papieski obchodzony był 14 października br. Po uroczystych mszach św. w kościele parafialnym pw. św. Marcina w Błażowej uczniowie ze szkoły podstawowej, gimnazjum i naszego liceum zaprezentowali program słowno - muzyczny pod hasłem Jan Paweł II –Papież Rodziny. 
Występom towarzyszył pokaz multimedialny, zawierający zdjęcia Błogosławionego Jana Pawła II oraz słowa Jego homilii do rodzin. Na zakończenie tradycyjnie wszyscy zaśpiewali ulubioną piosenkę Papieża- Barkę.

Dzień Edukacji Narodowej

…”Przybiegła już od rana piosenka roześmiana, zapukała w szkolne drzwi, pukała w szkolne okna, wołała głośno do nas – Dzień Nauczyciela dziś”… - dzisiaj już nikt nie śpiewa takich piosenek, ale jak co roku uczniowie dla nauczycieli i nauczyciele dla uczniów są bardziej serdeczni, bo przecież to nasze wspólne szkolne święto.

 

 

Rajd w Bieszczady

Działający w naszej szkole „Klub Turystyczny pod wezwaniem Jasia Wędrowniczka” zorganizował w dniach 1 – 3 października kolejny rajd pieszy po najwyższych wzniesieniach Bieszczadów. Uczestnikami byli uczniowie klasy II A i kilku pierwszaków. W pierwszym dniu weszliśmy z Mucznego na Bukowe Berdo 12..m.n.p.m., stamtąd na Krzemień (13…) i przez Przełęcz Goprowców wdrapaliśmy się na królową bieszczadzkich szczytów – Tarnicę. 

Po krótkim wypoczynku i pamiątkowych fotkach Szerokim Wierchem zeszliśmy do Ustrzyk Górnych. Zejście długie i męczące było zakończeniem około 15 kilometrowej wcale niełatwej wędrówki.

Marsz dla życia

13 września 2012r. grupa uczniów z LO w Błażowej wybrała się do Zurychu, aby wziąć udział w proteście obrońców życia. Z flagami „life is a gift”, śpiewając piosenki, głośno dawali świadectwo, że nieobcy jest im los nienarodzonych dzieci. Manifestacja, która odbyła się 15 września, zgromadziła około 3 tysięcy uczestników.

Hasłem były słowa: „brakuje 100 tysięcy dzieci” – tyle bowiem zginęło dzieci w wyniku aborcji od czasu jej legalizacji w Szwajcarii w 2002 roku. Marsz zakończył się modlitewnym nabożeństwem i wypuszczeniem balonów.